Elfenbensflöjt från Yombe-folket

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

MPUNGI / KITHENDA, flöjt, 1800-tal, Kongo, Yombe-folket, snidad i elfenben, topp med dekor av sittande man med knäppta händer, längd ca 28 cm

Proveniens: Från Magne Austads etnografiska samling, Norge.

Avslag i botten, patina, mörkare patina beror på tillämpning av palmolja till elfenbenet

592290

2018-11-22