Budja från Nigeria
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BUDJA, huvudbonad, Nigeria, Igbo-folket, skuret trä och rotting, höjd ca 47 cm
Historik: Budjan förekommer i ett flertal kulturer i centrala Afrika, där den främst bärs i samband med religiösa cermonier och danser.
Proveniens: Från Magne Austads etnografiska samling, Norge.
Slitage, repor och märken
592294
2018-11-22