Budja från Nigeria

Budja från Nigeria
Budja från Nigeria
Budja från Nigeria
Budja från Nigeria
Budja från Nigeria
Budja från Nigeria

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BUDJA, huvudbonad, Nigeria, Igbo-folket, skuret trä och rotting, höjd ca 47 cm

Historik: Budjan förekommer i ett flertal kulturer i centrala Afrika, där den främst bärs i samband med religiösa cermonier och danser.

Proveniens: Från Magne Austads etnografiska samling, Norge.

Slitage, repor och märken

592294

2018-11-22