Rörstrand matservis 1900-talets början
Klubbat för:
26 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RÖRSTRAND, matservis, 78 dlr., fajans, ca 1912, efter 1700-tals förlaga, bestående av: 36 mattallrikar, 3 uppläggningsfat, terrin med lock, såsskål, 9 assietter, 9 bordstallrikar, 9 cremékoppar, 9 djupa, ytterfoder
Ett fat med lagning, nagg kan förekomma, bruksslitage
592359
2018-11-22