Teburk Kina 1900-tal
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TEBURK, porslin, Kina, 1900-tal, famille verte, cylinderformad, dekor av figurscen i emaljfärger, järnoxid samt sepia, botten med Guangxus sex karaktärers märke, höjd ca 17 cm
Lock saknas, mynningen med obet. nagg
592438
2018-11-23