Kanna tobyjug glas bl a Rörstrand
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
KANNA, TOBYJUG, ÖLGLAS, tidigt 1900-tal/ 1900-talets första hälft, bl a Rörstrand, glaserat flintgods med dekor av tomte med katt "Frid- och fröjdefull jul"/ polykromt glaserat biskviporslin i form av tomte och gris/ glas med emaljdekor av tomte "God Jul", höjd ca 12-17 cm
Kannan med krackelyrer
592527
2018-11-23