Kanna tobyjug glas bl a Rörstrand

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

KANNA, TOBYJUG, ÖLGLAS, tidigt 1900-tal/ 1900-talets första hälft, bl a Rörstrand, glaserat flintgods med dekor av tomte med katt "Frid- och fröjdefull jul"/ polykromt glaserat biskviporslin i form av tomte och gris/ glas med emaljdekor av tomte "God Jul", höjd ca 12-17 cm

Kannan med krackelyrer

592527

2018-11-23