Carl Peter Högstedt silverdosa

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

CARL PETER HÖGSTEDT (verksam i Kalmar 1856-1864), dosa, silver, Kalmar, 1856, med relief dekor av Vulcan, Venus och Eros, lock och invändigt förgyllt, längd ca 7 cm, totalvikt ca 172 g

Bruksslitage, mindre repor, ställvis förlust av förgyllning

592543

2018-11-23