Brosch Grann & Laglye

Brosch Grann & Laglye
Brosch Grann & Laglye
Brosch Grann & Laglye
Brosch Grann & Laglye
Brosch Grann & Laglye
Brosch Grann & Laglye
Brosch Grann & Laglye
Brosch Grann & Laglye

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BROSCH, silver, Grann & Laglye, Köpenham, Danmark, (verksam från 1906) 1900-talets början, Skønvirke, i form av en blommor med hängande klapp prydd med 2 cabochonslipade bärnsten, stämplad med ´´DA´´ för Landsforeningen Dansk Arbejde, höjd ca 8 cm, totalvikt ca 12 g

Nagg och sprickor på den minsta bärnsten, några mindre bucklor, ställvis anlöpning, bruksslitage

592571

2018-11-26