Halsband silver 1900-talets mitt
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 200 SEK
HALSBAND, 2 st, silver, hänge med blandslipad bergkristall, ca 13.20 ct, G Kaplan, Stockholm, 1965, höjd ca 5.5 cm, tillsammans med en stavlänk keda, svensk importstämpel, längd ca 60 cm, hänge med 4 cabochonslipade hökens öga, Ø ca 14 mm, Birger Haglund, Lärbro (verksam 1953-1992), höjd ca 8 cm, ankarelänk kedja, ej stämplad, längd ca 74 cm, totalvikt ca 74.1 g
Bergkristallen med en nagg till undersidan, bruksslitage
592582
2018-11-26