Silver 1700/1800-tal

Silver 1700/1800-tal
Silver 1700/1800-tal
Silver 1700/1800-tal
Silver 1700/1800-tal
Silver 1700/1800-tal
Silver 1700/1800-tal
Silver 1700/1800-tal
Silver 1700/1800-tal
Silver 1700/1800-tal
Silver 1700/1800-tal
Silver 1700/1800-tal
Silver 1700/1800-tal

Klubbat för:

1 600 SEK

2 000 SEK

SILVER, 4 dlr, 1700/1800-tal, bestående av: skål, empire, godronnerad skål på trepassfot, ben med dekor i filigran, stämplad Barkander & Söhrling, Linköping 1835, höjd ca 16, diarmeter ca 17 cm, saltkar, 1 par, genombruten dekor, tassfötter, blå glasinsats, stämplade William Abdy, London 1777, höjd ca 5, längd ca 8 cm, sockersked, invändigt förgylld, stämplad Lars Barvander, Stockholm 1779, längd ca 19 cm

Ett saltkar med bucklor, saknar glasinsats, skål med något skevhet

592815

2018-11-23