Bandyklubbor Sport
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 000 SEK
BANDYKLUBBOR, 3 st, JOFA samt FORSNÄS-klubban, 2 signerade av Jonas Claesson (Vetlanda, Hammarby, Sverige), 1 klubba märkt Svenska VM-laget 1981 Chabarovsk (Sibirien) med autografer.
HISTORIK:
Världsmästerskapet i bandy för herrar 1981 var det 12:e världsmästerskapet i bandy för herrar och spelades 7-15 februari 1981 i Chabarovsk i Sibirien i det dåvarande Sovjetunionen. Det var första gången Sovjetunionen inte blev världsmästare i bandy. I stället segrade Sverige. Sovjetunionen kom på andra plats, medan Finland vann bronsmedaljerna.
Bruksslitage
592825
2018-11-25