Tulpanvas Kina 1700-tal Famille rose

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TULPANVAS, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), mandarinporlsin, kvadratisk utsvängd form, med blomsterinsats/lock samt hänklar, dekor av kartusch med figurscen i emaljfärger, järnoxid, sepia och guld, höjd ca 20, 15x15 cm

Nagg, färgbortfall, slitage, glasyrinsatsens hänklar lagade

592869

2018-11-24