Tulpanvas Kina 1700-tal Famille rose
Klubbat för:
11 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TULPANVAS, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), mandarinporlsin, kvadratisk utsvängd form, med blomsterinsats/lock samt hänklar, dekor av kartusch med figurscen i emaljfärger, järnoxid, sepia och guld, höjd ca 20, 15x15 cm
Nagg, färgbortfall, slitage, glasyrinsatsens hänklar lagade
592869
2018-11-24