Berndt Friberg Skandinavisk design

Klubbat för:

5 400 SEK

Arviointi

5 000 SEK

Kuvaus

BERNDT FRIBERG (1899-1981), skål, Gustavsberg studio 1974, stengods, fyrsidig med rundade hörn, vågig kant med reliefdekor, aniaraglasyr i blått, grönt, lila och beige, signerad Gustavsbergs studio Friberg 1974, höjd ca 9, diameter 29,5 cm

PROVENIENS
Bengt Bram (1915-1994), fabrikschef för badkarsfabriken i Gustavsberg. Sannolikt gåva från ledningen på Gustavsberg till 60-årsdagen 1975.

Ingår i temaauktionen Scandinavian design

Kuntoraportti

592900

Päivämäärä:

2018-11-29