Johan Åkerblad spegel

Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD, spegel, (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), gustavianskt stockholmsarbete, signerad I Å samt med Stockholms hallstämpel, träskuren dekor, krönet med en räfflad medaljong och rosett, senare förgyllning med slagmetall, höjd ca 165 samt största bredd 62 cm,

Mindre krederingsbortfall

593058

2018-11-24