Johan Åkerblad spegel
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOHAN ÅKERBLAD, spegel, (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), gustavianskt stockholmsarbete, signerad I Å samt med Stockholms hallstämpel, träskuren dekor, krönet med en räfflad medaljong och rosett, senare förgyllning med slagmetall, höjd ca 165 samt största bredd 62 cm,
Mindre krederingsbortfall
593058
2018-11-24