Bruno Mathsson, slagbord
Klubbat för:
9 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BRUNO MATHSSON, slagbord, Karl Mathsson, omkring 1950-tal, skiva i teak, ovanligt underede i björk med skulpturala grindar och mässingsfästen, brännmärkt "Bruno Mathsson Design Made In Sweden, Firma Karl Mathsson Made In Värnamo-Sweden" höjd 72, bredd, 110, total längd 151 cm
Ingår i temaauktionen Scandinavian Design
Bruksslitage, cirkulärt märke på bordsytan från vattenglas, stötmärken kring underede
593080
2018-11-29