Bruno Mathsson, slagbord

Bruno Mathsson, slagbord
Bruno Mathsson, slagbord
Bruno Mathsson, slagbord
Bruno Mathsson, slagbord
Bruno Mathsson, slagbord
Bruno Mathsson, slagbord
Bruno Mathsson, slagbord
Bruno Mathsson, slagbord
Bruno Mathsson, slagbord
Bruno Mathsson, slagbord
Bruno Mathsson, slagbord
Bruno Mathsson, slagbord

Klubbat för:

9 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

BRUNO MATHSSON, slagbord, Karl Mathsson, omkring 1950-tal, skiva i teak, ovanligt underede i björk med skulpturala grindar och mässingsfästen, brännmärkt "Bruno Mathsson Design Made In Sweden, Firma Karl Mathsson Made In Värnamo-Sweden" höjd 72, bredd, 110, total längd 151 cm

Ingår i temaauktionen Scandinavian Design

Bruksslitage, cirkulärt märke på bordsytan från vattenglas, stötmärken kring underede

593080

2018-11-29