Rokokostilskåp
Klubbat för:
7 800 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SKÅP, 1910-/20-tal, rokokostil, stomme fanerad i mahogny, underredet och krönet bronserat, krönet med pastellagedekor, överdelen bemålad med engelsk jaktscen, invändigt inrett med hyllplan fanerade i mahogny, höjd ca 180, 50x105 cm
Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.
Krackelyr och märken i bemålningen, underredet med märken, åldersrelaterat slitage,
593146
2018-11-24