Tekanna Kina

Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TEKANNA, porslin, Kina, Tung-Chih (1862-1875), med emaljerad, polykrom dekor i form av fåglar, blommor, blad och trä, med otydlig stämpel till undersidan, tesil samt lock, höjd ca 14 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dotter till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Ställvis förlust av förgyllning, bruksslitage

593218

2018-11-26