Folke Ohlson ´´USA 75´´ fåtöljer

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

FOLKE OHLSON, modell ´´USA 75´´, fåtöljer, 1 par, 1900-talets andra hälft, formgiven 1963, Dux, stomme i valnöt, klädsel i brun skinn, sitthöjd ca 44 cm

Ingår i temaauktionen Scandinavian design

Rester av färg, bruksslitage, märken, fläckar, senare klädsel

593377

2018-11-29