Erik Chambert matsalsgrupp
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ERIK CHAMBERT (1902-1988), matsalsgrupp, Chamberts möbelfabrik, Norrköping, enligt uppgifter inköptes 1943, bestående av klaffbord, mahogny, samt 4 stolar, mahogny med intarsiadekor av olikträslag, stoppade sitser klädda i randigt tyg, bordsmått, höjd ca 75, 45+60+60x92 cm, sitthöjd ca 45 cm
Bruksslitage, repor, märken, fläckar på tyget, ställvis något blekt, torrspricka i skivan
593436
2018-11-30