Uniform m/1873 Rubinska samlingen
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
UNIFORM PÅ DOCKA, svensk, för officer vid Svea artilleriregement, attila m/1873, byxor, sabel m/1889 med sabelkoppel, kartuschlåda m/1893 och kartuschrem, ägiljett, knutskärp
PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.
Sabel, sabelkoppel samt kartuschväska finns att hämta ut i utlämningsdisken
Skador
593653
2018-11-28