Uniform m/1873 Rubinska samlingen

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

6 000 SEK

UNIFORM PÅ DOCKA, svensk, för officer vid Svea artilleriregement, attila m/1873, byxor, sabel m/1889 med sabelkoppel, kartuschlåda m/1893 och kartuschrem, ägiljett, knutskärp

PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.

Sabel, sabelkoppel samt kartuschväska finns att hämta ut i utlämningsdisken

Skador

593653

2018-11-28