Vapenrock och mössa Rubinska samlingen

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

VAPENROCK, svensk m/1886, för manskap vid Dalregementet, mössa m/1865-1899 med plåt och plym, på docka

PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.

Mössa med skador

593669

2018-11-28