Wilhelm Kåge ´´Grå Ränder´´ matservisdelar
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KÅGE, "Grå Ränder", matservis, 54 dlr, flintgods, Gustavsberg, 1900-talets mitt, bestående av: 3 mattallrikar, 11 assietter, 22 förrättstallrikar, 12 djupa tallrikar, 2 såsskållar, 1 vattenkanna, 1 skålar, 3 uppläggningsfat, längd ca 32 cm
Vattenkannan är lagad på 3 olika platser på handtaget, några tallrikar och uppläggningsfat med nagg, ställvis förlust av färg och mindre repor
593702
2018-11-28