Axel Einar Hjorth Åbo säng
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Åbo", sängstomme, Nordiska Kompaniet, formgiven 1929-1930, stomme i rödlackerat trä med imitationskrackelyr, dekor av bronseread relief i form av meanderbård, brickmärkt " AB Nordiska Kompaniet Stockholm", ca 217x119 cm
Detta föremål ingår i temaauktionen Scandinavian Design
Bruks- och åldersrelaterat slitage, enstaka mindre avslag
593718
2018-11-29