Axel Einar Hjorth Åbo säng

Axel Einar Hjorth Åbo säng
Axel Einar Hjorth Åbo säng
Axel Einar Hjorth Åbo säng
Axel Einar Hjorth Åbo säng
Axel Einar Hjorth Åbo säng
Axel Einar Hjorth Åbo säng
Axel Einar Hjorth Åbo säng
Axel Einar Hjorth Åbo säng
Axel Einar Hjorth Åbo säng
Axel Einar Hjorth Åbo säng
Axel Einar Hjorth Åbo säng
Axel Einar Hjorth Åbo säng
Axel Einar Hjorth Åbo säng
Axel Einar Hjorth Åbo säng
Axel Einar Hjorth Åbo säng
Axel Einar Hjorth Åbo säng

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, "Åbo", sängstomme, Nordiska Kompaniet, formgiven 1929-1930, stomme i rödlackerat trä med imitationskrackelyr, dekor av bronseread relief i form av meanderbård, brickmärkt " AB Nordiska Kompaniet Stockholm", ca 217x119 cm

Detta föremål ingår i temaauktionen Scandinavian Design

Bruks- och åldersrelaterat slitage, enstaka mindre avslag

593718

2018-11-29