Wilhelm Kåge fat samt skål

Wilhelm Kåge fat samt skål
Wilhelm Kåge fat samt skål
Wilhelm Kåge fat samt skål
Wilhelm Kåge fat samt skål
Wilhelm Kåge fat samt skål
Wilhelm Kåge fat samt skål
Wilhelm Kåge fat samt skål
Wilhelm Kåge fat samt skål
Wilhelm Kåge fat samt skål
Wilhelm Kåge fat samt skål
Wilhelm Kåge fat samt skål
Wilhelm Kåge fat samt skål

Klubbat för:

700 SEK

1 500 SEK

WILHELM KÅGE (1889-1960), 2 fat och 2 skål, Argenta, Gustavsberg, stengods, grön glaserad med målad silverdekor, fat med uddiga kanten och dekor av fruktkorgar, numrerade 1004, skål på fot med dekor av löv, numrerad 1094 III, skål på fot med dekor av blommor, numrerad 1521, diameter ca 15-19.5 cm

Bruksslitage, skålen med blomsterdekor med krackelyr och missfärgningar

593799

2018-11-28