Matgrupp 1960-tal
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EVALD MELANDER, matgrupp, 5 delar, teak/teakfaner, bestående av: matbord nr 248 med utfällbar skiva och ekben samt 4 stolar modell 250 med textilklädsel, bränn-/stämpelmärkta "Wirserums Nya Möbelfabrik Hultarp", bordet även med etikett "Jurybedömd vid Möbelmässan i Göteborg 1960", bordsmått, höjd 72,120 x 80 / X160 x 120 cm, stolarnas sitthöjd ca 43 cm
Bruksslitage, bordsskivan (i hopfällt skick) med vissa märken och fläckar, stolarna med torr stoppning som måste ersättas
593975
2018-11-28