Apoteksskylt
Klubbat för:
17 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
APOTEKSSKYLT, 1920-tal, förgyllt gips, ca 73x137 cm
Proveniens: Apoteket Tigern, Upplandsgatan 18,
Redan 1904 gjordes framställningar om att anlägga ett apotek vid Tegnérlunden för att tillgodose den i området växande befolkningens behov. Men först 1926 togs ärendet upp för vederbörlig beslutsprocess (parallellt med C.W Scheeleärendet) som ledde till att Kungl.Maj:t föreskrev att ett apotek skulle inrättas. Det öppnades i maj 1929 och fick en i apotekssammanhang mycket kort historia. 1967 avvecklades det i samband med att huset revs. I byggnaden som därefter uppfördes finns numera en Seven Elevenbutik.
Slitage, smärre avslag
594037
2018-11-28