Apoteksskylt

Apoteksskylt
Apoteksskylt
Apoteksskylt
Apoteksskylt
Apoteksskylt
Apoteksskylt
Apoteksskylt
Apoteksskylt
Apoteksskylt
Apoteksskylt
Apoteksskylt
Apoteksskylt
Apoteksskylt
Apoteksskylt

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

APOTEKSSKYLT, 1920-tal, förgyllt gips, ca 73x137 cm

Proveniens: Apoteket Tigern, Upplandsgatan 18,
Redan 1904 gjordes framställningar om att anlägga ett apotek vid Tegnérlunden för att tillgodose den i området växande befolkningens behov. Men först 1926 togs ärendet upp för vederbörlig beslutsprocess (parallellt med C.W Scheeleärendet) som ledde till att Kungl.Maj:t föreskrev att ett apotek skulle inrättas. Det öppnades i maj 1929 och fick en i apotekssammanhang mycket kort historia. 1967 avvecklades det i samband med att huset revs. I byggnaden som därefter uppfördes finns numera en Seven Elevenbutik.

Slitage, smärre avslag

594037

2018-11-28