Christian Kullberg sockerskålar i silver
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CHRISTIAN KULLBERG, verksam i Ystad 1781-1813, sockerskålar, i silver, 2 st, ett par, klassicerande med kantharosform samt med oval kartusch med kvinnoansikte, spiralvridna hänklar,stämplade G2 (1789) samt med Ystads stadsstämpel och svensk kontrollstämpel, höjd ca 14 cm, vikt ca 600 g
Bruks och åldersrelaterat slitage
594102
2018-11-28