Christian Kullberg sockerskålar i silver

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

CHRISTIAN KULLBERG, verksam i Ystad 1781-1813, sockerskålar, i silver, 2 st, ett par, klassicerande med kantharosform samt med oval kartusch med kvinnoansikte, spiralvridna hänklar,stämplade G2 (1789) samt med Ystads stadsstämpel och svensk kontrollstämpel, höjd ca 14 cm, vikt ca 600 g

Bruks och åldersrelaterat slitage

594102

2018-11-28