Christian Kullberg sockerskålar i silver
Valmis
2018-11-28
594102
| Korkein tarjous | 4 400 SEK |
| Arviointi | 5 000 SEK |
CHRISTIAN KULLBERG, verksam i Ystad 1781-1813, sockerskålar, i silver, 2 st, ett par, klassicerande med kantharosform samt med oval kartusch med kvinnoansikte, spiralvridna hänklar,stämplade G2 (1789) samt med Ystads stadsstämpel och svensk kontrollstämpel, höjd ca 14 cm, vikt ca 600 g
Bruks och åldersrelaterat slitage