1 par fåtöljer, design Christian Jensen, Haslev

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

CHRISTIAN JENSEN, fåtöljer, 1 par, Haslev, Danmark, etikettmärkta, omkring 1950-60-tal, stomme i teak, löstagbara sittplymåer, sitthöjd ca 37, höjd 73, bredd 76, totaldjup ca 84 cm.

Ingår i temaauktionen Scandinavian Design

Bruksslitage, ena fåtöljen med utbytt sadeljord samt omfattande slitage kring ena armlänet med stötmärken och repor, sittplymåerna är ej original

594225

2018-11-29