Minnesplaketter Franz Ferdinand

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FRANZ FERDINAND (1863-1914), minnesplaketter, 2 st, brons, en rund och en kvadratisk, daterad 1908, monterad på marmorsockel, diameter ca 5, samt 10x6 cm, en i originaletui

PROVENIENS: Den på marmor monterade plaketten given till Gustaf Adolf Nyblaeus (1853-1928) som belöning av Franz Ferdinand personligen efter att denne genomfört en lyckad kapplöpning med en häst ägd av ärkehertigen. Bild på tidningsartikel som beskriver händelsen medföljer som proveniens.

Marmorsockel med mindre nagg

594310

2018-11-29