Spegellampetter rokoko
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, stockholmsarbeten i rokoko, Stockholms hallstämpel 1773, fasetterade kvicksilverfolierade glas med slipad växtornamentik, pastellagedekor förgylld med slagmetall, ljusarmar i mässing, höjd ca 45x22 cm
Slitage, sprickor, smärre bortfall, en ljusarm med skadad gänga
594387
2018-11-30