Bruno Mathsson vilstol
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BRUNO MATHSSON, "Pernilla", vilstol, 1940-tal, Firma Karl Mathsson, stomme i bok klädd i naturfärgad sadelgjord, nackkudde i fårskinn, sitthöjd ca 43 cm
Detta föremål ingår i tema-auktionen Scandinavian Design
Renoverad med nya orginalben från Bruno Mathsson International, stommen med bruksslitage
594480
2018-11-29