Urzula Printz fajans
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
URSULA PRINTZ, Gustavsberg studio, fajans, 1940-/50-tal, 7 dlr, skålar och fat, polykrom dekor av blommor, signerade med Gustavsbergs Studiohand, mått mellan ca 21-28 cm
Ett av de bladformade faten med nagg, tillverkningsdefekter, krackelyr
594728
2018-11-30