Paulli Flora Danica 1648
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SÄLLSYNT ÖRTABOK. PAULLI, SIMON. Flora Danica. Det er: Dansk Urtebog: Udi huilcken efter hans Kongl: Mayst. høylofligst Ihukommelse, Christiani IV... Befaling...icke alleeniste Urternis Historiske Beskrifvelse, Krafter oc Virckninger, ... men endocsaa
Lægedomme til alle Siugdomme gafnlige, korteligen oc klarligen antegnis: saa at den er baade en Urtebog oc Lægebog. Köpenhamn, Melchiore Martzan, (1647)-1648.
4:o (235x180 mm.). Graverat extra titelblad, (14), 482, (48) blad. Graverat porträtt samt 4 graverade årstidsplanscher, 384 planscher i träsnitt på 188 blad, 4 titelblad i träsnitt samt 1 blad med boktryckarmärke (graverade titelbladet delvis loss med några revor och mindre förlust, samt med revor och pappersförluster i marginalerna, namnteckning Jonas Kiellbergh 1742, samt R. Lilliedahl 1764).
Hårt nött halvfranskt band med 5 upphöjda bind, främre pärm delvis lös, rygg och bakre pärm delvis lös, rygg med skador. Text genomgående småfläckig, delar av textdelen med större fuktfläckar, sista bladen med förstärkningar i inre marginal, tre sidor med längre anteckningar i marginalen daterade 1766-1767, ett fåtal kortare anteckningar i bläck i marginaler, planschdelen i bättre skick överlag, de flesta planscherna rena och fina, 1 plansch med liten reva i bild, ca 30 med fuktfläckar i bildyta, många med senare anteckningar i blyerts i marginal.
Saknar 8 sidor i företalet!
Nissen: BBI, 1497, Bibl. Danica II:188, Pritzel 6993*.
Ett av den danska botaniska litteraturens huvudverk, och ett av de vackraste danska trycken från tiden.
Saknar 8 sidor i företalet.
Övrigt se text.
594774
2018-12-20