Paulli Flora Danica 1648

Paulli Flora Danica 1648
Paulli Flora Danica 1648
Paulli Flora Danica 1648
Paulli Flora Danica 1648
Paulli Flora Danica 1648
Paulli Flora Danica 1648
Paulli Flora Danica 1648
Paulli Flora Danica 1648
Paulli Flora Danica 1648
Paulli Flora Danica 1648
Paulli Flora Danica 1648
Paulli Flora Danica 1648

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SÄLLSYNT ÖRTABOK. PAULLI, SIMON. Flora Danica. Det er: Dansk Urtebog: Udi huilcken efter hans Kongl: Mayst. høylofligst Ihukommelse, Christiani IV... Befaling...icke alleeniste Urternis Historiske Beskrifvelse, Krafter oc Virckninger, ... men endocsaa
Lægedomme til alle Siugdomme gafnlige, korteligen oc klarligen antegnis: saa at den er baade en Urtebog oc Lægebog. Köpenhamn, Melchiore Martzan, (1647)-1648.

4:o (235x180 mm.). Graverat extra titelblad, (14), 482, (48) blad. Graverat porträtt samt 4 graverade årstidsplanscher, 384 planscher i träsnitt på 188 blad, 4 titelblad i träsnitt samt 1 blad med boktryckarmärke (graverade titelbladet delvis loss med några revor och mindre förlust, samt med revor och pappersförluster i marginalerna, namnteckning Jonas Kiellbergh 1742, samt R. Lilliedahl 1764).

Hårt nött halvfranskt band med 5 upphöjda bind, främre pärm delvis lös, rygg och bakre pärm delvis lös, rygg med skador. Text genomgående småfläckig, delar av textdelen med större fuktfläckar, sista bladen med förstärkningar i inre marginal, tre sidor med längre anteckningar i marginalen daterade 1766-1767, ett fåtal kortare anteckningar i bläck i marginaler, planschdelen i bättre skick överlag, de flesta planscherna rena och fina, 1 plansch med liten reva i bild, ca 30 med fuktfläckar i bildyta, många med senare anteckningar i blyerts i marginal.
Saknar 8 sidor i företalet!

Nissen: BBI, 1497, Bibl. Danica II:188, Pritzel 6993*.

Ett av den danska botaniska litteraturens huvudverk, och ett av de vackraste danska trycken från tiden.

Saknar 8 sidor i företalet.
Övrigt se text.

594774

2018-12-20