Narcissus skulptur 1800-tal

Narcissus skulptur 1800-tal
Narcissus skulptur 1800-tal
Narcissus skulptur 1800-tal
Narcissus skulptur 1800-tal
Narcissus skulptur 1800-tal
Narcissus skulptur 1800-tal
Narcissus skulptur 1800-tal
Narcissus skulptur 1800-tal
Narcissus skulptur 1800-tal
Narcissus skulptur 1800-tal

Klubbat för:

19 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SKULPTUR, 1800-talets andra hälft, Grand Tour souvenir, föreställande Narcissus, efter antik förlaga i Chiurazzis ägo, brunpatinerad brons, höjd 61,5 cm

Originalet av Narcissus upptäcktes 1862 i ett hus i Pompeji och var den sista antika staty, återfunnen i Italien, som kom att åtnjuta stor berömmelse och beundran. Sekreteraren i Museo Nazionale di Napoli, Luigi Conforti, beskrev Narcissus som den vackraste brons som någonsin har upptäckts i Pompeji.

594936

2018-12-04