Andy Warhol, Paloma Picasso Internationell grafik
Klubbat för:
30 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
ANDY WARHOL (USA, 1928-1987): Paloma Picasso, signerad, numrerad och daterad på baksidan Andy Warhol 16/90 1975, färgserigrafi, 1975, Editerad av Propyläen-Verlag, Berlin och Panthéon Presse, Rom.
S. 103,5 x 69,2 cm
Colour silkscreen, 1975, signed, numbered and dated, published in the portfolio America´s Hommage à Picasso.
LITTERATUR:
Feldman & Schellman II.121
Oramad, reva, hanteringsveck
594991
2018-12-09