Eero Saarinen "Executive Armless Chair"

Eero Saarinen
Eero Saarinen
Eero Saarinen
Eero Saarinen
Eero Saarinen
Eero Saarinen
Eero Saarinen
Eero Saarinen
Eero Saarinen
Eero Saarinen

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

EERO SAARINEN (1910-1961), "Executive Armless Chair", Knoll, 1 par, vinröd/mörklila läderklädsel, ben av valnöt, modellen formgiven under 1950-talet, sitthöjd ca 46, bredd ca 57 cm

Smärre bruksslitage, smärre tryckmärken, vit liten smutsfläck

595106

2018-12-01