Stig Lindberg, väggrelief, Gustavsberg 1960-tal

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

STIG LINDBERG, tillskriven, väggrelief, Gustavsberg 1960-tal, plåt, i form av sol, emaljerad dekor i rött, gult, blått, svart och vitt, 42 x 44,5 cm

PROVENIENS
Bengt Bram (1915-1994), fabrikschef för badkarsfabriken i Gustavsberg. Utöver pressning och emaljering av badkar arbetade ett flertal konstnärer här (så även Stig Lindberg) med att ta fram emaljerade konstplåtar både för offentlig utsmyckning av byggnader och för hemmiljöer.

595175

2018-12-01