Tedosa Kina 1700-tal
Klubbat för:
3 400 SEK
1 500 SEK
TEDOSA, porslin, Kina, Yongzheng (1723-1735), reliefdekor av krysantemumblad i rosa emaljfärg samt vindruvsranka med ekorrar, detaljer i guld, foten med slinga i relief, höjd ca 11 cm
Smärre färgbortfall, smärre nagg, locket med lagning
595217
2018-12-01