VErgilius Aeneis med mera

VErgilius Aeneis med mera
VErgilius Aeneis med mera
VErgilius Aeneis med mera
VErgilius Aeneis med mera

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

(3). VERGILIUS MARO, P. Aeneis, eller Den Trojaniske furstens Aeneae Äfwentyr. Ifrån latin på swänska öfwersatte af Peter Twist. I (allt som utkom). Stockholm (Henrich C. Merckells Enckia) 1747.

8:o. (48), (2), 5-319, (1) s.
Nött brunt samtida hfrnd, rygg m. fyra upphöjda bind, lagning i nedre kant, stänksnitt. Titelblad med brunfläck. Gammal namnteckning på främre pärmens insida Jan Sterner. +

VERGILIUS MARO, P. Aeneis eller den trojanske fursten Aeneae hjelte-bragder och äventyrer, ifrån latin på svensk heroisk vers öfversatte med lika många verser, jemte anmärkningar och korta förklaringar vid de svåraste ställen, af Anders Nicander. Stockholm (Lars salvius) 1751.

Liten 4:o. (8), 9-76 s.
Lätt nött samtida brunt hfrbd, rygg m. fem upphöjda bind. stänksnitt. +

CATO, DIONYSIUS. Dionysii Catonis läro-rike disticha, skrefne thes son til vnderwisning vti seder och ährbart förehållande, och nu i swenskt rim-slutande öfwersatte af D. Trautzel. Aureæ sententiæ, ex s. Bibliis, variisque auctoribus, tam sacris quàm : prophanis selectæ, & in 52. classes distinctæ, quarum quælibet 7. continet sententias, juxta numerum dierum in hebdomade. In usum ætatis puerilis studiis dicatæ. Holmiae (typis Joh. L. Horrn) 1733.

8:o. (6), 7-48, (3), 4-32 s.
Lätt nött senare (tidigt 1900-tal) ljusbrunt hfrbd, något blekt guldornerad rygg, röda snitt. Enstaka fläckar. 3 vol.

Se text

595237

2018-12-10