Kaffekanna silver 1800-tal

Kaffekanna silver 1800-tal
Kaffekanna silver 1800-tal
Kaffekanna silver 1800-tal
Kaffekanna silver 1800-tal
Kaffekanna silver 1800-tal
Kaffekanna silver 1800-tal
Kaffekanna silver 1800-tal
Kaffekanna silver 1800-tal
Kaffekanna silver 1800-tal
Kaffekanna silver 1800-tal
Kaffekanna silver 1800-tal
Kaffekanna silver 1800-tal

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

CARL FREDRIK JONSSÈN (aktiv 1831-1859), kaffekanna, silver, Uddevalla 1831, dekor i form av gallerkant, eklöv, medaljong föreställande Carl XIV samt drottning Desideria, höjd ca 20 cm, vikt exkl trähandtag 420 g.

Smärre slitage

595264

2018-12-05