Ikon
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
IKON, triptyk, Gudsmodern Theotokos "Playtera" med ärkeänglar, 1800/1900-tal, tempera och olja på pannå, höjd ca 35, bredd (med utfällda vingar) 40 cm, tempera, olja samt förgyllning på pannå, höjd ca 35, bredd (med utfällda
vingar) 40 cm
Sockeln sannolikt inte original, bortfall av krdering och färg, sprickor, slitage
595495
2018-12-02