Roland Svensson med dedikation

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ROLAND SVENSSON MED DEDIKATION. SVENSSON, ROLAND. Skärgårdsliv i gången tid. Stockholm, Bonniers, 1961.
8:o. 260 x 185 mm. (7, 2 blank), 254, (1 blank, 2) s. 3 originallitografier signerade av Roland Svensson. Blått originalhalvfranskt band med ryggtitel i svart och guld, övre guldsnitt och medbundet omslag. Dedikation till Thore Olovson, med teckning i svart tusch på försättsbladet.

Bibliofilutgåva, tryckt i sammanlagt 300 numrerade och signerade exemplar, varav detta är H. C. 9.

Se text!

595577

2018-12-02