Sengustaviansk sekretär av Lars Almgren

Klubbat för:

380 EUR

Utropspris

300 EUR

SEKRETÄR, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad av Lars Almgren, verksam 1771-1795, signerad L.A.G: och med Stockholms hallstämpel i låda bakom skrivklaff, mahogny fanerad, beslag av mässing, bredd 118, djup 56, höjd 108,5 cm.

Slitage, Lagningar. Kompletteringar av faner samt bakbenen. Underdel och överdel fastsatta.

595591

2018-12-05