Beslag vikingatid
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BESLAG, vikingatid, ca 900-1100, beslag i timglasform med två avbildade korpar, silver med rester av förgyllning samt stomme i brons, längd ca 3,5 cm
Beslaget bär ett motiv med korpar, ett motiv man ibland finner på föremål från yngre järnålder, särskilt på de från folkvandringstid och vikingatid, timglasformen är dock ganska unik för vikingtiden, beslaget har sannolikt prytt någon form av praktföremål
Proveniens: Engelsk samling samt tidigare Estnisk
Jordfynd
595604
2018-12-02