Beslag vikingatid

Beslag vikingatid
Beslag vikingatid
Beslag vikingatid
Beslag vikingatid

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BESLAG, vikingatid, ca 900-1100, beslag i timglasform med två avbildade korpar, silver med rester av förgyllning samt stomme i brons, längd ca 3,5 cm

Beslaget bär ett motiv med korpar, ett motiv man ibland finner på föremål från yngre järnålder, särskilt på de från folkvandringstid och vikingatid, timglasformen är dock ganska unik för vikingtiden, beslaget har sannolikt prytt någon form av praktföremål

Proveniens: Engelsk samling samt tidigare Estnisk

Jordfynd

595604

2018-12-02