Gustavsberg ´´Blå blom´´ servisdelar
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUSTAVSBERG, "Blå blom", servis, 64 dlr, benporslin, dekor av blå blommor i relief mot vit fond, bestående av: 8 flata tallrikar, 8 djupa tallrikar, 8 assietter, 13 förrättstallrikar, 1 par ljusstakar, gräddkanna, vattenkanna, 3 skål, sockerskål med lock, tekopp och fat, 2 större kaffekoppar och fat, 11 kaffekoppar med fat, kaffekopp utan fat, tekopp med fat, 3 upplägningsfat, längd ca 27 cm
Några tallrikar och assietter med nagg på fotringen, bruksslitage, några enstaka nagg kan förekomma
595626
2018-12-04