Hundertwasser Regenstag Internationell grafik

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER (Österrike, 1928-2000): ur Regentag ("Look at it on a rainy day"), Portfolio (plate 7 och 9), färgserigrafi med metallprägling, 1971/72, tryckt signatur och numrering 02698/3000, bladmått ca 49x67 cm. Titlar: Irinaland over the the Balkans samt The houses are hanging underneath the meadows.
Editerad av Ars Viva, Zürich och tryckt av Dietz Offizin, Lengmoos/Bayern, originallåda i trä medföljer egenhändigt signerad och numrerad av Hundertwasser
LITTERATUR: (sviten) Koschatzky 44-53

595628

2018-12-09